Međunarodna konferencija u Dubrovniku: Regionalna suradnja i suvremena tehnologija u fokusu borbe protiv trgovanja ljudima

Slika /slike/Foto vijesti 2025/Naslovna slika.jpg
U Dubrovniku je 26. i 27. ožujka 2025. godine održana međunarodna konferencija na visokoj razini pod nazivom „Prepoznavanje trgovanja ljudima kroz spolno i radno iskorištavanje na području jugoistočne Europe: Izazovi, primjeri dobre prakse i uloga suvremene tehnologije“.

Konferencija je okupila predstavnike svih relevantnih međunarodnih organizacija, nacionalne koordinatore, stručnjake iz područja ljudskih prava te pravosudnih i policijskih tijela iz zemalja jugoistočne Europe. Svojim sudjelovanjem doprinos su dale i ugledne institucije poput Europola, Interpola, Europske komisije, kao i predstavnici privatnog sektora i nevladinih organizacija.

Konferenciju su otvorili ravnatelj Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina te nacionalni koordinator Republike Hrvatske za suzbijanje trgovanja ljudima, gosp. Alen Tahiri, i predstavnik Ureda Ujedinjenih naroda za drogu i kriminal (UNODC) za jugoistočnu Europu, gosp. Danilo Rizzi.

Govoreći o potrebi za jačom međunarodnom suradnjom u borbi protiv trgovanja ljudima, gosp. Tahiri naglasio je: „Borba protiv trgovanja ljudima zahtijeva multidisciplinaran pristup i usklađene napore svih dionika kako bismo osigurali učinkovitu zaštitu žrtava i pravovremeno sankcioniranje počinitelja.“

Posebno je upozorio na porast broja žrtava trgovanja ljudima, s naglaskom na ranjive skupine poput djece i žena, te istaknuo da je trgovanje ljudima ozbiljna prijetnja suvremenom društvu:
„Trgovanje ljudima nije samo kriminal. To je nemoralna, barbarska praksa koja duboko pogađa ljudske živote. To je pitanje ljudskih prava, digniteta i našeg zajedničkog čovječanstva.“



Sudionici konferencije analizirali su suvremene trendove i izazove u prepoznavanju i suzbijanju trgovanja ljudima, posebice u kontekstu online eksploatacije. Stručnjaci su naglasili važnost brže razmjene podataka među institucijama te nužnost suradnje s privatnim sektorom kako bi se spriječila zlouporaba digitalnih platformi u svrhu eksploatacije žrtava.

Svoje inicijative i konkretne mjere za jačanje istraga i međunarodne suradnje predstavile su tvrtke poput Mete, Facebooka, Airbnba, Ubera i INsig2. Nevladine organizacije iznijele su svoja iskustva u zaštiti žrtava i podizanju svijesti o ovom rastućem globalnom problemu.

Predstavnici pravosudnih i policijskih tijela iz Hrvatske, Slovenije, Srbije, Grčke i drugih zemalja regije podijelili su svoja iskustva i izložili primjere zakonskih rješenja koja su se pokazala učinkovitim u borbi protiv trgovanja ljudima.

Dubrovačka konferencija „Prepoznavanje trgovanja ljudima kroz spolno i radno iskorištavanje na području jugoistočne Europe: Izazovi, primjeri dobre prakse i uloga suvremene tehnologije“ još je jednom potvrdila važnost regionalne suradnje, razmjene znanja i korištenja suvremenih tehnoloških rješenja kako bi se ojačala borba protiv trgovanja ljudima i zaštitile najranjivije skupine društva.



Pisane vijesti