Ured za ljudska prava i prava nacionalnih manjina (u nastavku: Ured) je, temeljem Odluke o osnivanju Radne skupine za izradu Nacionalnog plana za borbu protiv diskriminacije za razdoblje od 2017. do 2022. godine (u nastavku: Radna skupina) i javnog poziva za dostavu prijedloga za imenovanje članova Radne skupine objavljenog 17. veljače 2017. godine na mrežnim stranicama Ureda, izvršio odabir predstavnika organizacija civilnog društva koje se bave zaštitom i promicanjem ljudskih prava, koji će biti imenovani članovima Radne skupine.
Ured je po objavi javnog poziva zaprimio ukupno 22 prijave. S obzirom da su u jednoj prijavi 3 udruge predložile zajedničkog kandidata, ukupan broj organizacija civilnog društva koje su sudjelovale u predlaganju kandidata putem javnog poziva iznosi 24.
Pregled pristiglih prijava pokazao je da niz udruga ima iza sebe značajne aktivnosti s aspekta zaštite ljudskih prava. Ured u tom smislu izražava zadovoljstvo iskazanim interesom reprezentativnih udruga za sudjelovanjem u izradi Nacionalnog plana za borbu protiv diskriminacije.
S obzirom da je broj predstavnika organizacija civilnog društva u Radnoj skupini ograničen na 5 osoba, nužno je bilo napraviti takav odabir organizacija civilnog društva koji će najbolje odgovoriti na trenutne izazove u sustavu zaštite od diskriminacije te pritom adresirati ona društvena područja u kojima je prema relevantnim izvješćima, istraživanjima i podacima diskriminacija najučestalija odnosno najteža po posljedicama.
Primjenjujući navedeni pristup, uz nastojanje da se odabirom ostvari odgovarajući stupanj pluralizma i inkluzivnosti, za predstavnike u Radnoj skupini odabrani su sljedeći kandidati:
- IVAN ZVONIMIR ČIČAK, kandidat udruge Hrvatski helsinški odbor za ljudska prava
- DON MARKUŠIĆ, kandidat udruge Transparency International
- IVANA ETEROVIĆ, kandidatkinja udruge Hrvatski pravni centar
- FILIP MARKANOVIĆ, kandidat udruge HUM-Hrvatska udruga mladih
- JASNA PETROVIĆ, kandidatkinja udruge Sindikat umirovljenika Hrvatske
Odabirom navedenih predstavnika nastoji se osigurati sudjelovanje organizacija civilnog društva s različitim fokusima na diskriminaciju te odgovarajuća kompetencija Radne skupine u cilju definiranja učinkovitog strateškog i operativnog pristupa jačanju postojećeg sustava suzbijanja diskriminacije, osobito u području rada i zapošljavanja, uprave, javnog informiranja i medija, socijalne sigurnosti te drugim područjima gdje je diskriminacija prisutnija.
Slijedom navedenog, vjerujemo da je na ovaj način ostvarena široka zastupljenost sektora civilnog društva te da će odabrani kandidati, u suradnji s predstavnicima nadležnih tijela javne vlasti i socijalnih partnera u Radnoj skupini, doprinijeti unaprjeđenju sustava zaštite od diskriminacije.
Zahvaljujemo svim prijavljenim organizacijama civilnog društva i njihovim kandidatima na interesu koji su iskazali.
Pisane vijesti