Održana edukacija za jačanje lokalnih kapaciteta u sklopu projekta SINERGY

  • Slika
  • Slika

U organizaciji Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina, 4. i 5. svibnja 2026. u Hotelu International u Zagrebu, održana je edukacija pod nazivnom „Jačanje lokalnih kapaciteta za koordinativno višerazinsko djelovanje u kontekstu zaštite i promicanja prava državljana trećih zemalja“. Ova aktivnost dio je projekta SINERGY - Osiguravanje sinergijskog pristupa integraciji državljana trećih zemalja sufinanciranog sredstvima Europske unije.

Edukacija je ključni dio koordinativnih aktivnosti projekta čiji je cilj:
  1. Doprinijeti formalnoj uspostavi lokalnih koordinacija za integraciju.
  2. Ojačati stručne i koordinacijske kapacitete jedinica lokalne samouprave.
  3. Osigurati učinkovito upravljanje procesima integracije na lokalnoj razini.

Na edukaciji su sudjelovali predstavnici četiri grada u kojima se uspostavljaju lokalne koordinacije: Karlovca, Osijeka, Rijeke i Varaždina. Program su vodili stručnjaci Emina Bužinkić i Luka Kos.

Edukaciju je otvorila Katarina Coha, voditeljica Službe za upravljanje projektima, nakon čega je slijedilo predstavljanje voditelja edukacije i upoznavanje sudionika. Prvog dana edukacije sudionici su upoznati s osnovnim pojmovima iz područja migracija i integracije te s pravnim okvirom i statusima državljana trećih zemalja u Republici Hrvatskoj. Drugog dana program je bio posvećen temama diskriminacije, stereotipa i predrasuda, a sudionicima je predstavljen institucionalni okvir i primjeri dobre prakse iz Hrvatske i inozemstva. Na kraju programa sudionici su zajedno s edukatorima započeli s pripremama za izradu protokola za integraciju.

Više o samom projektu SINERGY.